Oktoober on vaimse tervise kuu, mis keskendub vaimsele heaolule ja sellel teemal teadlikkuse tõstmisele. Instituudi vaimse tervise nõustaja Reet Lõpp annab sel puhul viis soovitust, kuidas õppetöö ja sellega seonduvaga paremini toime tulla.
Iga päeva kõige tähtsam osa on enesehool – piisav uni, mõistlik toit, meeldivad hobitegevused, suhtlus. Alles siis, kui selle osaga on korras, saab tõeliselt pühenduda kohustustele.
2. Küsi endalt, miks ma seda teen.
Kartus millestki ilma jääda (FOMO) võib viia seltsielu ülekülluseni. On tarvis ka aega niisama istumiseks ja enda ette vaatamiseks (ütles Astrid Lindgren). Kui aktiivne tudengielu ei valmista enam rõõmu, vaid muutub kohustuseks, on vaja võtta aeg maha, minna loodusesse, silitada kassi või kallimat, helistada vanaemale või teha midagi muud rahulikku, et enda tegelikud vajadused taas üles leida.
3. Sea prioriteedid.
Kui kohustused ja tähtajad hakkavad üle pea kasvama, on viimane aeg nad üle vaadata ja tähtsuse järjekorda panna. Tee kõigepealt ära see, mis ootamist ei kannata. Nõudepesemise võib põhimõtteliselt ka homseks jätta, eilse tähtajaga essee esitamist mitte.
4. Juhe seinast välja!
Õppetöö ajal võiks telefon olla vait, teises toas või vähemalt kummuli, et teavitusi poleks kohe näha. Samuti ei peaks internetis kerimine olema puhkehetke esmane tegevus. Ehkki mõni sõnum vajab kohest tegelemist, võiks vähempakiliste sõnumitega tegelemiseks olla kindel aeg. Lisaks netipõhisele kalendrile ja muudele märkmerakendustele võiks olla ka paberkalender/ tööplaan ja märkmed paberil. See mõjutab mõttemaailma rahu ja parema keskendumise suunas.
5. Ehhki see on Sinu elu, ei pea Sa selles olema üksi.
TÜ kodulehel on olemas palju häid mõtteid, pealkirjaks „Enese abistamise võimalused“. Samuti on kasulikke nõuandeid lehel Peaasi.ee. Kui vajalikku infot ei leia või on seda hoopis liiga palju, leia keegi, kellega oma küsimusi arutada.
Kõik soovitused ei sobi kõigile. Oluline on aru saada, mis sobib just Sulle Sinu elu praeguses hetkes – muidugi nii, et see ei teeks kahju ei Sinu enese tulevikule ega teistele inimestele. Tõenäoliselt oled Sa täiesti normaalne.